OKM:n seuratuen haku on nyt avoinna!
3.3.2026

Tukea myönnetään liikunta- ja urheiluseuroille lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen ja seuratoiminnan lisäämiseen kesäkuukausina.
Tällä avustuksella tuetaan kehittämishankkeita, joissa (yksi tai useampi seuraavista toteutuu):
- lisätään lasten ja nuorten liikunnan harrastamista kesäaikana
- järjestämällä kokonaan uutta toimintaa
- lisäämällä perinteiseen kesätoimintaan uusia ryhmiä / harrastekertoja
- tavoitellaan seuran järjestämään perinteiseen kesätoimintaan mukaan uusia harrastajia
- toiminta on avointa ja kaikille mahdollista (tytöt, pojat, erityistä tukea tarvitsevat, maahanmuuttajat)
- toiminta on edullista ja helposti saavutettavaa.
Hakuaikaa on 30.3. klo 16.15 asti.
Avustussummat: 1 500 €, 3 000 € tai 5 000 €
Päätökset toukokuun alussa.
Käyttöaika 1.5.–30.9. (suositus painottaa koulujen loma-aikoihin)
Avustusta haetaan sähköisen asiointipalvelun https://www.haeavustuksia.fi kautta, josta löydät tarkemmat hakuohjeet.
Hakemukseen pääset suoraan TÄSTÄ LINKISTÄ
Haeavustuksia.fi-järjestelmän infotilaisuus ke 4.3. klo 16.30–17.30. Siihen ilmoittautuminen TÄSTÄ LINKISTÄ
Valtakunnallinen Seuratuki 2026 -info järjestettiin ke 11.2. Tilaisuuden materiaalit löytyvät TÄSTÄ LINKISTÄ
Urheiluseura nuorten työnantajana koulutus auttaa asioiden hoidossa:
Koulutus on suunnattu seuran hallituksen jäsenille, esihenkilötehtävissä toimiville ja erityisesti seuroille, jotka palkkaavat nuoria.
Sisältö: työnantajan vastuut ja oikeudet nuorten työnantajana, työsopimuksen sisältö ja käytännön vinkit onnistuneeseen palkkausprosessiin
Koulutus toteutetaan torstaita 21.5. klo 16.00-17.30 Teams alustalla
Lue lisää ja ilmoittaudu mukaan TÄSTÄ LINKISTÄ
Mikäli seuralla ei ole valmiutta huolehtia palkanmaksun ja sivukulujen teknisestä toteutusta, niin se voi olla yhteydessä KymLiin, joka hoitaa palkanmaksun pientä korvausta vastaan. Seura on kuitenkin aina nuoren työnantaja. Lisätiedot tästä talous- ja hallintosihteerimme sanna.huuhka(a)kymli.fi