Maksuton liikuntaneuvonta Kymenlaaksossa

Miten voin varata henkilökohtaisen, maksuttoman vastaanottoajan liikuntaneuvojan vastaanotolle?

- varaamalla ajan oman kunnan terveysaseman ajanvarauksesta
- lääkärin ja hoitajan kirjoittamalla liikkumislähetteellä tai pyytämällä lähetteen liikuntaneuvojalle vastaanoton yhteydessä
- varaamalla ajan henkilökohtaisesti oman kunnan liikuntaneuvojalta. (huom! ohjautumisessa mahdollisia kuntakohtaisia eroja)


Ota rohkeasti yhteyttä oman alueen liikuntaneuvojaasi

Hamina
Pyry Liikkanen, puh. 040 199 1779, pyry.liikkanen@hamina.fi 
Inka Pälli, puh. 040 199 1789 inka.palli@hamina.fi, oppisopimusopiskelija 
https://www.hamina.fi/vapaa-aika-liikunta/liikunta/liikuntaan-aktivointi/liikuntaneuvonta

Kotka
Sanna Holopainen, puh. 040 809 8095, sanna.1.holopainen@kotka.fi

Kaakon kaksikko (Virolahti-Miehikkälä)
Liikuntaneuvoja aloittaa kunnassa pian. Tiedustelut 
Mia Saarilaakso puh. 050 389 2126 mia.saarilaakso@virolahti.fi
http://www.kaakonkaksikkoliikkuu.fi/liikuntaneuvonta

Kouvola
Eila Vanhala, puh. 020 615 7625, eila.vanhala@kouvola.fi
Johanna Partanen, puh. 020 615 8248, johanna.partanen@kouvola.fi
Heidi Haapiainen, puh. 020 615 6374, heidi haapiainen@kouvola.fi
https://www.kouvola.fi/index/kulttuurijavapaa-aika/liikunta/liikuntaneuvonta.html

Pyhtää
Siiri Kinnunen, puh. 044 767 6641, siiri.kinnunen@pyhtaa.fi
http://www.pyhtaa.fi/fi/asukkaat/liikunta-ulkoilu-ja-vapaa-aika



Kymenlaakson liikuntaneuvojien verkostotapaaminen pe 22.3. klo 12.30-15.00, Kotka, Leikari

Ilmoittautuminen pe 15.3. klo 15:00 mennessä

Verkostotapaamiseen osallistuminen *
Kymenlaakson kunta *

Poikkihallinnollisen liikuntaneuvonnan määritelmä, asiantuntijana kenttäpäällikkö Sari Kivimäki, KKI-ohjelma
Sari on valtakunnallinen liikuntaneuvonnan superasiantuntija. Hän avaa puheenvuorossaan poikkihallinnollisen liikuntaneuvonnan määritelmää ja palveluketjua Kymenlaakson liikuntaneuvojille. 

Tämä vahvistaa etenkin uusien liikuntaneuvojien osaamista, mutta hyvien keskustelujen ja Sarin ammatillisten kokemusten kautta jokaiselle varm-asti tulee uusia näkökulmia ja ajatuksia omaan työhön liikuntaneuvojana ja osana palveluketjua. 

Sarin esityksen jälkeen pohditaan mm. liikuntaneuvonnan alueellista kehittämistä ja mahdollisia yhteisiä toimenpiteitä.